SERWIS DAWNE KŁODZKO

Informacje o serwisie

Pomysł serwisu o dawnym Kłodzku zrodził się pod koniec 2002 roku. Wówczas to do naszych rąk trafiła pierwsza kolekcja dawnych pocztówek i fotografii Kłodzka. Był to zbiór na tyle oryginalny, że szkoda byłoby pozostawić go w szufladzie i nie udostępnić innym ludziom. Naturalną drogą dotarcia do wielu ludzi wydawał się internet.

Początkowo witryna miała być małą stroną prezentującą tylko i wyłącznie wybrane dawne fotografie Kłodzka. Jednakże już w trakcie prac nad serwisem okazało się, że wybór kilkudziesięciu tylko zdjęć jest niezwykle trudny, jeśli nie niemożliwy - prawie każda z tych fotografii ma swój niepowtarzalny urok i niewiele można było pominąć. Liczne ujęcia prezentowały miejca i budynki, których już nie ma - w tym wypadku zrozumiałe było, iż bez chociażby minimalnej znajomości historii miasta, zaprezentowanie samych fotografii niewiele powie o uroku Kłodzka.

Stąd też Dawne Kłodzko przyjęło formę serwisu, a ilość przewidzianych do publikacji w serwisie tekstów i fotografii znacząco się zwiększyła. Dotarcie do wielu materiałów źródłowych nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób, którym należą się ogromne podziękowania, tym bardziej, że ich pomoc była bezinteresowna i miała na celu tylko i wyłącznie promocję miasta. Lista tych osób stale się powiększa, co świadczy o tym, że jest wielu ludzi, którym Kłodzko nie jest obojętne.

Serwis pojawił się w internecie 26 października 2003 roku - pierwsza odsłona zawierała podstawowe informacje o mieście, historię miasta, opis najbardziej znanych klodzkich zabytków, liczne ciekawostki o mieście, kalendarium ważniejszych wydarzeń w danym dniu oraz kolekcję ok. 200 zdjęć dawnego Kłodzka, w tym galerię "Wczoraj i dziś" prezentującą ujęcia tych samych miejsc w dawnych czasach i obecnie.

Dawne Kłodzko stopniowo zdobywało popularność zarówno wśród Kłodzczan, jak i osób nie związanych z miastem. Dużym zaskoczeniem było przyznanie po niespełna miesiącu istnienia przez redakcję miesięcznika PC World Komputer tytułu "Witryny dnia". Wkrótce serwis został również doceniony przez redakcję portalu Wirtualna Polska, która wyrózniła go swoim "WP Hitem". Te dwa wyróznienia oraz wyrazy uznania, które pojawiały się w księdze gości motywowały do dalszego rozwoju serwisu. Pojawiały się nowe galerie, przybywało ciekawostek o Kłodzku, tylko informacji historycznych wciąż było za mało.

Brak tych informacji, jak również fakt zawiązania się wokół serwisu grupki osób blisko związanych z miastem wpłynęły na to, że 10 stycznia 2004 w serwisie zostało uruchomione forum dyskusyjne, które dość szybko stało się kopalnią wiedzy na temat dawnego Kłodzka - często informacje i wyniki poszukiwań dyskutantów znacząco przerastają to, co znajduje się w serwisie.

Trzy miesiące istnienia serwisu zbiegły się z pierwszym, konkursem związanym z dawnym Kłodzkiem. Konkurs okazał się wyjątkowo trudny - dość powiedzieć, że odpowiedzi były tylko trzy, w tym jedna bezbłędna. Świadczyło to niestety o niezbyt dużej wiedzy o historii Kłodzka i było wskazówką kierunku, w którym serwis powinien się rozwijać. Sylwetką księdza Faulhabera rozpoczął swoje istnienie nowy dział serwisu - "Znani i nieznani". Stopniowo pojawią się w nim sylwetki innych osób, znanych i nieznanych, które w rózny sposób związane były z Kłodzkiem.

23 lutego 2004 na forum dyskusyjnym zrodził się pomysł odtworzenia zabytkowej latarni w kształcie rybaka umieszczonej na budynku przy placu Grottgera 1. Dość szybko okazało się, że inicjatywa "Przyjaciół Kłodzka" ma duże szanse powodzenia. Pomimo problemów z dotarciem do materiałów źródłowych związanych z "Rybakiem", szczególnie dotyczących odwzorowania kolorystyki, 30 maja 2004 (po trzech miesiącach od pomysłu !), latarnia została uroczyście odsłonięta. "Przyjaciele Kłodzka" zakładają, że będzie to dobry początek do dalszych działań na rzecz odrestaurowywania i upiększania miasta.

W międzyczasie, na początku maja 2004, serwis został przebudowany i otrzymał nową szatę graficzną.

W sierpniu 2004 osoby skupione wokół serwisu powołały do życia stowarzyszenie zwykłe funkcjonujące pod nazwą "Towarzystwo Przyjaciół Kłodzka" - tym samym serwis stał się oficjalną witryną Towarzystwa.

26 października 2004 nadszedł moment podsumowania. Po roku funkcjonowania Dawne Kłodzko miało 1563 podstrony, na których znaleźć można m.in: 491 dawnych i 138 wspołczesnych fotografii oraz grafik prezentujących Kłodzko, artykuły opisujące historię miasta, jego najważniejsze zabytki oraz osoby z miastem związane, 62 ciekawostki dotyczące Kłodzka, linkownię z 26 odnośnikami do innych stron związanych z Kłodzkiem i Ziemią Kłodzką i księgę gości, w której odwiedzający pozostawili 120 wpisów

Dawne Kłodzko w przeciągu pierwszego roku istnienia zanotowało 43506 wizyt, goście oglądnęli podstrony serwisu łącznie 772587 razy. Najczęściej odwiedzane były (poza stroną głowną): ciekawostki, galeria "Plac Chrobrego (Rynek)", historia miasta, wiadomości ogólne, galeria "Wczoraj i dziś - maj 2003", kłodzkie zabytki, księga gości, galeria "Powódź 1938" oraz linkownia i plikownia.

6 maja 2005 liczba wyświetleń podstron serwisu od początku jego istnienia przekroczyła 2 000 000.

7 sierpnia 2005 serwis Dawne Kłodzko otrzymał I nagrodę w kategorii "Intenet, strony www" w IV edycji Konkursu Promocyjnego Powiatu Kłodzkiego im. Iwony Pilz "Róża Kłodzka".

26 października 2005 serwis obchodził swoje drugie urodziny.

15 lutego 2006 serwis otrzymał wyróżnienie w konkursie "Ciekawa strona" organizowanym przez BGWM.

Przez kolejne lata serwis "Dawne Kłodzko" był sukcesywnie uzupełniany o nowe fotografie i teksty. Sporo ciekawych i konstruktywnych dyskusji toczyło się na forum dyskusyjnym.

26 października 2013 roku minęło 10 lat od uruchomienia serwisu Dawne Kłodzko. Po 10 latach istnienia statystyki serwisu Dawne Kłodzko prezentowały się następująco: 3626 zdjęć w galeriach i albumach, ponad 8 tys. podstron, 491 użytkowników forum, którzy napisali 6981 postów w 658 tematach, blisko 150 tys. odsłon i blisko 2000 unikalnych odwiedzających w każdym miesiącu. Przez 10 lat Dawne Kłodzko zanotowało ponad 15 milionów odsłon.

W grudniu 2015 roku - po ponad 12 latach istnienia - serwis Dawne Kłodzko został uruchomiony w całkowicie przebudowanej i zmienionej formie.