KŁODZKO - ponad 1000 lat historii

Ogólne informacje o Kłodzku

Kłodzko - miasto w województwie dolnośląskim, będące stolicą jednego z największych powiatów w Polsce, jakim jest Powiat Kłodzki. Zlokalizowane w centralnej części Kotliny Kłodzkiej miasto jest położone nad rzeką Nysą Kłodzką i jej dopływami w odległości ok. 100 km na południe od Wrocławia. Centralna część miasta usytuowana jest przed przewężeniem pomiędzy Górą Forteczną a Owczą Górą, w które wpływa Nysa Kłodzka - śródmieście i starówka znajdują się po lewej stronie biegu rzeki.

Kłodzko, w przeszłości centralny punkt specyficznego terytorium, jakim było Hrabstwo Kłodzkie, usytuowane jest w strategicznym miejscu na trasie dawnego traktu handlowego łączącego Śląsk i Czechy, będącego odnogą "bursztynowego szlaku", stąd też bierze się przyczyna burzliwej historii miasta.

Miasto stanowi znakomitą bazę wypadową dla turystów odwiedzających Ziemię Kłodzką - odległości do najdalszych miejscowości regionu, jak i do granicy Polski z Czechami nie przekraczają 50 km. Przez miasto przebiega droga krajowa oraz linie kolejowe od Wrocławia w kierunku Międzylesia, Kudowy, Stronia i Wałbrzycha.

Powierzchnia miasta wynosi ok. 2500 ha, zamieszkuje je ok. 27 000 mieszkańców.

Na terenie Kłodzka znajdują się liczne atrakcje turystyczne - na szczególną uwagę zasługuje Twierdza Kłodzka, Podziemna Trasa Turystyczna, gotycki most św. Jana na Młynówce oraz kłodzkie kościoły. Warto odwiedzić również Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w którym znajdują się liczne eksponaty dotyczące Kłodzka i Ziemi Kłodzkiej oraz ekspozycje stałe i czasowe.

Opracował: Tomasz Żabski