KŁODZKIE ZABYTKI

Ratusz

Nieznana jest data wzniesienia pierwszego ratusza, niewykluczone jednak, że pokrywa się ona z wykupem wójtostwa w 1324 roku. Faktem jest, że w kronikach odnotowano, że w 1366 roku ratusz strawił pożar. Odbudowano go w roku 1400 i od tego czasu był kilkakrotnie przebudowywany - między innymi w latach 1549, 1622 i 1653-1654. W 1744 roku ratusz ponownie spłonął. Został wkrótce odbudowany, a ostateczną formę nadano mu po gruntownej przebudowie w 1890 roku. Ostatnia przebudowa ratusza miała miejsce pod koniec XIX wieku.

Ratusz jest trzykondygnacyjnym budynkiem o niejednolitej bryle. Jest to spowodowane głownie faktem, że w pierwotnej formie ratusz był zlokalizowany we wschodniej części rynku - rozbudowywano go w kierunku północnym, tak, że w chwili obecnej zajmuje prawie centralną część placu. Jedyną zachowaną częścią dawnego ratusza jest kwadratowa wieża z 16-arkadową galerią przekryta chrakterystycznym baniastym hełmem wspartym na ośmiobocznej podstawie. Na ścianach wieży znajdują się zegary - pierwotnie, w roku 1550 znajdowała się na ratuszu tylko jedna tarcza. Drugi zegar dodano w 1572 roku, a w 1597 znajdowały się na wieży już 4 tarcze.

Budynek ratusza posiada bogato zdobione elewacje z licznymi kamiennymi detalami, jakkolwiek stylowo jest niejednolity - mieszają się w nim elementy róznych styli architektonicznych, co szczególnie jest widoczne na elewacji zachodniej, składającej się z trzech odrębnych części.

We wnętrzach ratusza mieszczą sią obecnie pomieszczenia Urzędu Miasta, biblioteki i czytelni, natomiast na parterze budowli zlokalizowane są restauracje.

Opracował: Tomasz Żabski